Z historie sudické knihovny

(Zdroj: Kniha Sudice 1238 – 2018)

Rok 1902

Sudice byly městečkem, kde byl čilý obchodní a dopravní ruch, nechyběl zde však ani pestrý kul­turní a společenský život. Iniciovaly jej ve svých pěveckých, divadelních a sportovních vystoupeních především –

místní spolky, zejména hasičský a sportovní hra­cí     

spolek,

obě sudické školy se svými žáky a učiteli,

kostelní sbor a kapela.

K prohlubování zájmové činnosti, vědomostí a vůbec vzdělanosti nepochybně významnou měrou přispěla obecní knihovna, k jejímuž založení dal obecnímu představenstvu pokyn ratibořský landrát.

Dne 21. 6. 1902 vyzval starosta na jednání zastu­pitelstva přítomné k založení spolku, který by měl v programu vytvoření a vedení knihovny. Po slo­žitém jednání se však zastupitelstvo většinou hlasů usneslo odložit založení knihovny pro plnění dal­ších neodkladných povinností.

Rok 1937

Odbor Matice Opavské založil v Sudicích v roce 1937 i českou knihovnu, kterou vedl zdejší pošt­mistr Augustin Starý.

 

Rok 1946

Z podnětu ONV v Opavě, referát osvětový, byla v září 1946 v Sudicích zřízena Veřejná obecní knihovna, jejímž předsedou byl zvolen učitel František Doležal, knihovníkem Silvestr Brablec, pokladnicí Lucie Švarcová, jednatelkou Emilie Brablecová a členem Helena Šimková. Knihovna neměla ani jediné knihy, ani finančních prostředků. Jediným jejím majetkem byla stará knihovnická skříň, kterou používala obecná škola.

 

Rok 1948

Důležité místo měla v kulturním životě obce obecní knihovna. Roku 1948 byla umístěna v bu­dově MNV Sudice. Na schůzi MNV dne 2. 3. t. r. bylo rozhodnuto přemístit ji do budovy čp. 63. V tomto roce měla knihovna na regálech 286 svaz­ků knih, z toho 58 pro mládež.

V březnu 1951 schválil MNV Sudice knihovní radu ve složení:

předseda Jaroslav Švidrnoch,

jednatelka Božena Martínková,

pokladnice Vlasta Špačková.

Rok 1956

V roce 1956, kdy byla knihovnicí Věra Capí­ková, už byly tyto prostory pro provoz knihovny nevyhovující. Do malých místností se nevešly ani všechny skříně s knihami.

V roce 1969 vystřídala dosavadní knihovnici Karlu Hrdou ve vedení knihovny Šárka Sméka­lová. Knihy se půjčovaly jednou týdně.

V roce 1971 byla knihovna provizorně umístěna ve svobodárně domu čp. 17 a spravovala ji Božena Šaršová. Půjčovalo se vždy v neděli dopoledne.

Knihovna byla uložena ve velmi nevyhovujících prostorách a její provoz byl ohrožen, až se zastavil úplně.

Po delší přestávce v roce 1977 se ujala vedení knihovny učitelka Božena Šaršová, po ní v roce 1979 Zuzana Uhlíková. Obě vedoucí knihovny se přes trvající stísněné podmínky snažily o úspěšnou práci knihovny, a to zejména s mládeží. Sudická knihovna měla své pobočky v Rohově a Třebomi a patřila i s pobočkami do působnosti Střediskové knihovny v Bolaticích.

Přes uvedené těžkosti byla sudická knihovna včetně jejích poboček v provozu i během 80. let. V roce 1984 měla

5.466 svazků knih, 258 zapsaných čtenářů, a poskytla 11.409 vypůjček.

Všechny knihovny půjčovaly jedenkrát týdně, jejich nové, vyhovující uložení však stále nebylo aktuální.

V roce 1989 poklesl i přes úsilí vedoucí Barbo­ry Šaršové počet čtenářů na 78, z nichž bylo 49 dětí,

i počet vypůjček na 2.712 knih.

Po léta plánované uložení knihovny v kinosále se neuskutečnilo.

 

Rok 1991 a roky následujícící

V roce 1991 byla přestěhována místní knihovna do budovy Obecního úřadu Sudice, kde měla přízni­vější podmínky. Knihovnicí byla Antonie Vavrová a půjčovalo se jedenkrát v týdnu.

Dobře si vedla v nových prostorách v budově obecního úřadu i místní knihovna, kterou nadále vedla Antonie Vavrová. V roce 1996 měla knihovna 34 návštěvníků, z nichž polovina byla mládež do 14 let. Zájem o půjčování knih v dalších letech narůs­tal – v roce 1998 bylo                        v knihovně poskytnuto na pět stovek výpůjček. V roce 2000 bylo na regálech místní knihovny uloženo 2.593 knih, z toho 2.050 svazků beletrie a 543 svazků naučné literatury.

Obr. Místní knihovna před rekonstrukcí (v budově Obecního úřadu čp. 13 v Sudicích)